Ar gali emocinei sveikatai padėti skaitymas?

Daug žmonių gyvena su įsitikinimu, kad jų sunkumai unikalūs, kančia – vienetinė, ir jei jau blogai, tai kitiems gal toje situacijoje ir baigsis gerai, o man pačiam – tikrai ne. O tiesa yra tokia, kad kančia yra bendražmogiška, o PSO statistika sako, kad ketvirtis europiečių turi emocinės sveikatos sunkumų.

Klausite, prie ko čia knygos, kiti skaitiniai ir reginiai? Knygos, filmai, serialai ir bet kokios kitos žmonių istorijos yra puikus būdas plėsti savo akiratį ir suprasti, kad normalus/nenormalus – beprasmės sąvokos. Visi mes normalūs, tik skirtingi.

Šalia knygų, serialų ir filmų, man labai patinka, kai žmonės dalinasi interviu apie savo panikų, nerimų, depresijos, ėjimo pas psichologą ir kitomis savo emocinės sveikatos patirtimis – tai didina toleranciją ir mažina emocinės sveikatos bėdų stigmą. Bėda tik, kad žmonių smegenys veikia atrankiai – greičiau išgirsta tą informaciją, kuri jau žinoma (pvz., istorijoje “susirgau depresija, kentėjau, jaučiausi vienas, dirbau su savimi, ėjau pagalbos, radau padedančių žmonių, pasveikau” žmogus gali girdėti ir užakcentuoti “kentėjau vienas”, o ne bendrumo, pagalbos ir pasveikimo dalį).

O aš norėčiau pasiūlyti “namų darbą”. Paimkite knygą, filmą ar tiesiog bet kokį žurnalą su žmonių istorijomis ir pabandykite perskaityti ar peržiūrėti “naujoko žvilgsniu”. Raskite kažką apie tai, kad neišskirtinių talentų, paprastas, žmogus gali būti laimingas, patenkintas savimi ir savo darbu. Ar kažką apie tai, kad meilė yra nebūtinai iš pirmo žvilgsnio ar kad meilių gali gyvenimo eigoje būti ne viena. Arba kaip galima įdomiai gyventi ir mylėti būnant +dydžio. Arba kažką apie “netobulas” mamas, kurios iš tikro yra geros mamos su gerais vaikais, tik nusivertina dėl nuolatinio nuovargio ir dvejonių, kas vaikui būtų geriausia ilgalaikėje perspektyvoje. Arba kažką apie nerimaujančius ar kitaip kenčiančius, bet nestabdančius savo gyvenimo žmones.

Gyvenimas yra įvairus. Kentėjimas – bendražmogiškas. O pagalbos ar sprendimo galimybių visada yra daugiau nei tuo metu atrodo, tik svarbu apsidairyti ir ieškoti.

 
 

Kristina Paradnikė

Esu vaikų ir suaugusiųjų psichologė – psichoterapeutė. Savo klientams stengiuosi padėti atrasti ir stiprinti vidinius resursus bei įveikti kliūtis, trukdančias gyventi harmoningą ir pilnavertį gyvenimą.

Čia galite:
> Rasti daugiau mano straipsnių
> Sekti mano naujienas Facebook’e
> Sekti mane Instagram
> Užsirašyti psichologinei konsultacijai

 

Jei mano tinklaraščio straipsniai jums atrodo naudingi bei įdomūs ir norite man padėkoti, galite tai padaryti pasidalindami virtualiu “kavos puodeliu” 🙂 Norėdami tai padaryti paspauskite nuorodą žemiau ir sekite PayPal sistemos instrukcijas. Ačiū!