Motyvacinis interviu: įspūdžiai po mokymų

Pastarąsias dvi dienas dalyvavau stipriai į praktiką orientuouose mokymuose apie motyvacinį pokalbį. Šitas metodas taikomas motyvuoti klientus pokyčiams. Labai patiko kelios mintys, kuriomis norėčiau pasidalinti.

Pavyzdžiui, pirmoji – VERTYBIŲ svarba. Tai, ką matome žmonių išorėje, nebūtinai sutaps su tuo, kas jų viduje. Tad jei norite mesti rūkyti ir motyvuosite save kažkuo, kas yra “paviršiuje“, tai nebūtinai pavyks. Pvz., jei žmogui pinigai realiai nėra tiek jau svarbūs, o visi aplinkiai sakys “mesk rūkyti, kiek sutaupysi!”, tai žmogus ir nemes rūkyti. Bet jei žmogui labai labai svarbi šeima, tai motyvas nerūkyti, nes norisi sulaukti anūkų, gali būti daug svarbesnis. Tai norint pokyčių labai svarbu savęs išklausti, tai o kas man svarbiausia gyvenime? Dėl ko mirk-gyvenk stengčiausi iš visų jėgų?

Dar labai patikusi mintis – neužtenka vien trokšti kažkokio pokyčio ir net neužtenka turėti pakankamai priežasčių pokyčiui daryti. Dar svarbu turėti kompetencijų pokyčiui (ir, neretu atveju, dar ir palaikančias ar bent jau netrukdančias aplinkybes) ir svarbu suprasti, kodėl ir kiek tas pokytis reikalingas DABAR. Na bet ir to pokyčiui negana 🙂 jau esant motyvacijai pokyčiui dar yra ir labai svarbu įsipareigoti ir IMTIS VEIKSMŲ 🙂 kad ir nedidelių 🙂

Dar viena patikusi mintis (tiesa, ne lektoriaus, o vieno iš dalyvių) – jei žmogus sako, kad, pvz., kontroliuoju šeimą, nes kontrolė man vertybė, tai vertybė iš tiesų yra šeima 🙂 o perdėtas kontroliavimas – tik ne visai tinkamas instrumentas siekti tos vertybės.

Na ir galiausiai labai patiko lektoriaus pozicija, kad kiekvienas žmogus, net ir nelabai motyvuotas pokyčiams, turi augimo potencialą, kažką šviesaus savy, tik gal kartais reikia jam padėti prieiti iki to ir/ar pastiprinti tai, kas jame teigiama. Ir čia daugiau gali padėti ne pamokymai, o pagarba, išklausymas ir atspindėjimas. Vis tik, dažnai kažkokią problemą turintis žmogus jau būna tiek permąstęs savo rūpestį, kad jam reikia ne naujų pamokų, o palaikymo 🙂

Po mokymų išėjau kažkaip ir pati sau užsimotyvavusi ir apsigalvojusi, kokių pokyčių norėčiau, ir prisirinkusi informacijos, kuri, tikiuosi, padės darbe.

O apie kokius pokyčius svarstote ir neapsisprendžiate jūs? 🙂

 

Kristina Paradnikė

Esu vaikų ir suaugusiųjų psichologė – psichoterapeutė. Savo klientams stengiuosi padėti atrasti ir stiprinti vidinius resursus bei įveikti kliūtis, trukdančias gyventi harmoningą ir pilnavertį gyvenimą.

Čia galite:
> Rasti daugiau mano straipsnių
> Sekti mano naujienas Facebook’e
> Sekti mane Instagram
> Užsirašyti psichologinei konsultacijai