Asmenybės bruožai ir vadybininkų altruizmas

Altruizmas – nesavanaudiški veiksmai, kuriuos asmuo atlieka kitų naudai savo asmeninių resursų sąskaita. A. Furnham su bendraautoriais (2016) tyrė, ar altruistiški motyvai ir vertybės siejasi su tam tikromis asmenybės charakteristikomis, kurias autoriai įvardino kaip „tamsiąsias“ (pvz., svyruojančios nuotaikos, skepticizmas, užsisklendimas ir pan.).

A. Furnham su kolegomis (2016) atliko dvi apklausas, kuriose dalyvavo 4000 britų vadybininkų. Tyrimo rezultatai atskleidė, kad tie, kurie pasižymi žemu neurotiškumu, mažai svyruojančiomis nuotaikomis, žemu užsisklendimo lygiu, aukštu tarpasmeniniu jautrumu, aukštu apdairumu ir aukštu smalsumu, labiau vertina altruizmą ir yra labiau motyvuoti elgtis altruistiškai – padėti kitiems ir kurti tokią darbinę aplinką, kurioje vertinamos paslaugos klientams. Be to, tie, kurie yra labiau orientuoti į sutarimą su kitais yra labiau altruistiški nei tie, kurie yra labiau linkę pirmauti ir aplenkti kitus. Nenuostabu tai, kad tarpasmeninis jautrumas (atitinkantis sutarumo dimensiją „Didžiojo penketo“ asmenybės teorijoje) stipriausiai prognozavo vadybininkų altruistiškumą.

Tyrimo autoriai svarsto, kad nors ne visos organizacijos vertina altruizmą (nes altruizmas kai kuriose verslo aplinkose vertinamas kaip trukdantis produktyvumui), „altruistišku“ asmenybės profiliu pasižymintys žmonės greičiausiai dažniau bus linkę rinktis organizacijas, atitinkančias jų vertybes, ir dažniau bus linkę pagal tas vertybes elgtis.

Šaltinis:
Furnham, A., Treglown, L., Hyde, G., & Trickey, G. (2016). The Bright and Dark Side of Altruism: Demographic, Personality Traits, and Disorders Associated with Altruism. Journal Of Business Ethics, 134(3), 359-368. doi:10.1007/s10551-014-2435-x

 

 

Kristina Paradnikė

Esu vaikų ir suaugusiųjų psichologė – psichoterapeutė. Savo klientams stengiuosi padėti atrasti ir stiprinti vidinius resursus bei įveikti kliūtis, trukdančias gyventi harmoningą ir pilnavertį gyvenimą.

Čia galite:
> Rasti daugiau mano straipsnių
> Sekti mano naujienas Facebook’e
> Užsirašyti psichologinei konsultacijai

 

Jei mano tinklaraščio straipsniai jums atrodo naudingi bei įdomūs ir norite man padėkoti, galite tai padaryti pasidalindami virtualiu “kavos puodeliu” 🙂 Norėdami tai padaryti paspauskite nuorodą žemiau ir sekite PayPal sistemos instrukcijas. Ačiū!