Depresijos gydymas pozityviomis intervencijomis

Depresija yra vienas iš dažniausiai pasitaikančių psichikos sveikatos susirgimų, ir, deja, iki 70 proc. negauna pakankamo gydymo (ar negauna jo visai). Net ir tie žmonės, kurie sulaukia gydymo, nebūtinai pasveiksta, o nemaža dalis žmonių po kurio laiko atkrenta – t.y., suserga pakartotinai. Taigi mokslininkai nuolat siekia atrasti naujus efektyvius būdus padėti kenčiantiems žmonėms.
K. Layous su kolegomis (2011) apžvelgia įvairius depresijos tyrimus ir kelia klausimą, ar pozityvios intervencijos gali prisidėti prie depresijos gydymo. Pozityvios intervencijos (arba pozityvių elgesių aktyvavimas) – tai įvairios technikos, skirtos mokyti kenčiantį žmogų būdų didinti teigiamų minčių, elgesių ir emocijų dažnį. Tokių veiklų pavyzdys – dėkingumo ir gerumo praktikavimas, optimizmo stiprinimas, meditacija, rašymas apie savo stiprybes ar gerus nutikimus ir pan. Svarbiausia, kad jomis galima užsiimti savarankiškai.
Autoriai apžvelgia kellis tyrimus, kur šios veiklos padėjo nedidelį depresiškumą turintiems žmonėms, ir teigia, kad pozityvios intervencijos gali prisidėti prie depresijos gydymo ir papildyti gydymą vaistais bei gydymą kognityvine elgesio terapija (ko gero, autoriai mini būtent šią psichoterapijos kryptį, nes jos efektyvumas tyrinėtas bene plačiausiai iš visų psichoterapijos rūšių).

Beje, pozityvių veiklų praktikavimas, pagal autorius, prisideda ir prie sveikų žmonių gerovės. Pamėginkite kelias savaites kasdien užsirašyti po tris dalykus, dėl kurių jaučiate dėkingumą, arba kasdien padaryti po vieną gerą darbą kažkam nereikalaujant atlygio. Šie gan paprasti dalykai gali veiksmingai prisidėti prie gerovės stiprinimo. 

 

Šaltinis:
Layous, K., Chancellor, J., Lyubomirsky, S., Wang, L., & Doraiswamy, P. M. (2011). Delivering happiness: translating positive psychology intervention research for treating major and minor depressive disorders. Journal Of Alternative And Complementary Medicine (New York, N.Y.), 17(8), 675-683. doi:10.1089/acm.2011.0139

 

 

Kristina Paradnikė

Esu vaikų ir suaugusiųjų psichologė – psichoterapeutė. Savo klientams stengiuosi padėti atrasti ir stiprinti vidinius resursus bei įveikti kliūtis, trukdančias gyventi harmoningą ir pilnavertį gyvenimą.

Čia galite:
> Rasti daugiau mano straipsnių
> Sekti mano naujienas Facebook’e
> Užsirašyti psichologinei konsultacijai

 

Jei mano tinklaraščio straipsniai jums atrodo naudingi bei įdomūs ir norite man padėkoti, galite tai padaryti pasidalindami virtualiu “kavos puodeliu” 🙂 Norėdami tai padaryti paspauskite nuorodą žemiau ir sekite PayPal sistemos instrukcijas. Ačiū!