„Facebook“ ir vienatvė

Facebook tinkle žmonės praleidžia tikrai daug laiko. Štai pavyzdžiui JAV interneto naudojai šiam socialiniam tinklui skiria 62 proc. naršymo internete laiko. Taigi nenuostabu, kad vis daugiau tyrimų atliekama siekiant išsiaiškinti, kaip „Facebook“ vartotojai elgiasi, kaip jie jaučiasi, kokios yra jų asmeninės charakteristikos.

H. Song su kolegomis (2014) bandė išsiaiškinti, kaip Facebook naudojimas siejasi su žmonių vienišumu. Šie tyrėjai bandė išsiaiškinti, ar Facebook naudojimas gali sumažinti ar padidinti vienišumo jausmą bei kas yra ko priežastis: ar Facebook naudojimas didina (ar mažina) vienatvę, o gal atvirkščiai – vieniši (ar kaip tik ne vieniši) žmonės yra linkę dažniau naudoti Facebook?

Šie tyrėjai apžvelgė 18 Facebook naudojimo ir vienišumo sąsajas vertinusių tyrimų, kuriuose iš viso dalyvavo beveik 9000 dalyvių. Jų atlikta ankstesnių tyrimų meta-analizė (t.y., sisteminga apžvalga su tam tikrais statistiniais paskaičiavimais) atskleidė, kad dažnesnis Facebook naudojimas iš tiesų siejasi su didesniu vienišumo jausmu. Be to, tyrėjų teigimu, panašu, kad vis tik ne Facebook naudojimas yra liūdesio priežastis, o atvirkščiai: apžvalgos rezultatai leidžia teigti, kad drovesni ir mažiau socialinės paramos jaučiantys žmonės yra labiau vieniši ir dėl to dažniau naudoja Facebook.

Taigi autoriai svarsto, kad Facebook naudojimas gali veikti kaip kompensacinė priemonė žmonėms, kuriems sunkiau sekasi bendrauti „realybėje“ – vieniši, drovūs, socialinio palaikymo stokojantiems žmonėms „Facebook“ gali tapti puikia erdve bendravimui.

Šaltinis
Song, H., Zmyslinski-Seelig, A., Kim, J., Drent, A., Victor, A., Omori, K., & Allen, M. (2014). Does Facebook make you lonely?: A meta analysis. Computers In Human Behavior, 36446-452.

 

 

Kristina Paradnikė

Esu vaikų ir suaugusiųjų psichologė – psichoterapeutė. Savo klientams stengiuosi padėti atrasti ir stiprinti vidinius resursus bei įveikti kliūtis, trukdančias gyventi harmoningą ir pilnavertį gyvenimą.

Čia galite:
> Rasti daugiau mano straipsnių
> Sekti mano naujienas Facebook’e
> Užsirašyti psichologinei konsultacijai

 

Jei mano tinklaraščio straipsniai jums atrodo naudingi bei įdomūs ir norite man padėkoti, galite tai padaryti pasidalindami virtualiu “kavos puodeliu” 🙂 Norėdami tai padaryti paspauskite nuorodą žemiau ir sekite PayPal sistemos instrukcijas. Ačiū!