Ilgalaikės smurto prieš vaikus pasekmės

Lyg ir savaime suprantama turėtų būti tai, kad smurtas prieš vaikus neatneša nieko gero. Rosana E. Norman su kolegomis (2012) teigia, kad šis klausimas vis tik nepraranda aktualumo. Siekdami išsiaiškinti, kaip fizinis ir emocinis smurtas prieš vaikus bei vaikų nepriežiūra veikia vaikus ilgalaikėje perspektyvoje, šie mokslininkai atliko 124 tyrimų meta-analizę (t.y., sistemingą tyrimų apžvalgą ir juose gautų duomenų palyginimą bei apibendrinimą). Dalis tyrimų (16) buvo tęstiniai (t.y., vaikai stebėti ilgą laiką), likusiuose tyrimuose tiriamieji vertino vaikystėje patirto smurtą retrospektyviai (t.y., suaugusiųjų klausta, ar jie vaikystėje patyrė vieną ar kitą smurto rūšį).

Tyrimo rezultatai atskleidė, kad tie, kurie vaikystėje patyrė fizinį smurtą, emocinį smurtą ar nepriežiūrą, turėjo didesnį polinkį į depresiją; be to, fizinis ir emocinis smurtas bei nepriežiūra siejosi su didesne tikimybe vartoti narkotikus; su didesne savižudybės rizika; didesne tikimybe sirgti lytiniu keliu plintančiomis ligomis ir su didesniu polinkiu įsitraukti į rizikingą seksualinį elgesį.
Taigi šios meta-analizės rezultatai dar kartą atspindi, kad vaikų skriaudimas (fizinis, emocinis ar neprižiūrint) gali turėti rimtas ilgalaikes pasekmes.

Šaltinis: 
Norman, R. E., Byambaa, M., De, R., Butchart, A., Scott, J., & Vos, T. (2012). The long-term health consequences of child physical abuse, emotional abuse, and neglect: a systematic review and meta-analysis. Plos Medicine, 9(11), e1001349.

 

 

Kristina Paradnikė

Esu vaikų ir suaugusiųjų psichologė – psichoterapeutė. Savo klientams stengiuosi padėti atrasti ir stiprinti vidinius resursus bei įveikti kliūtis, trukdančias gyventi harmoningą ir pilnavertį gyvenimą.

Čia galite:
> Rasti daugiau mano straipsnių
> Sekti mano naujienas Facebook’e
> Užsirašyti psichologinei konsultacijai

 

Jei mano tinklaraščio straipsniai jums atrodo naudingi bei įdomūs ir norite man padėkoti, galite tai padaryti pasidalindami virtualiu “kavos puodeliu” 🙂 Norėdami tai padaryti paspauskite nuorodą žemiau ir sekite PayPal sistemos instrukcijas. Ačiū!