Kaip efektyviai… pasigirti?

Turbūt kiekvienam pasitaiko situacijų, kai tenka kažkuo pasigirti – ar tai būtų darbo pokalbis, ar pasimatymas, ar pasisėdėjimas su draugais. Nurit Tal-Or (2009) kelia klausimą, kaip girtis ir neatrodyti pagyrūnu. Autorius tyrė keliais skirtingais būdais besigyrusių studentų grupes ir matavo studentų „pagyrūniškumą“ ir priimtinumą. Rezultatai atskleidė, kad tuo atveju, kai besiklausantysis „užvesdavo“ temą, susijusią su pagyromis (pvz., apie egzamino pažymius), į besigiriančius vienodai reaguota tiek, kai jie apie pažymį pasisakydavo paklausti, tiek kai nepaklausti. Tuo tarpu jei temą „užvesdavo“ besigiriantysis, palankiau reaguota į tuos, kurie pažymį pasakydavo paklausti. Kitaip tariant, mažiausiai priimtini atrodė tie studentai, kurie patys užvesdavo temą ir girdavosi nepaklausti.

Kas iš to? Nors reikia tyrėti omenyje, kad tyrime dalyvavo nedidelis skaičius tiriamųjų ir nebuvo tirti visi įmanomi „pagyrų“ kontekstai (pvz., darbo pokalbis, susipažinimas su naujais kolegomis ir pan.) ir tyrimo rezultatus reikėtų vertinti atsargiai, kai kurias tyrimo įžvalgas galima pritaikyti kasdieniame bendravime.
Panašu, kad jei imsite kalbėti tam tikra tema ir girtis be klausimų, klausytojui gali susidaryti neigiamas įspūdis. Taigi girtis efektyviausia tada, kai besiklausantis užduoda klausimą (nebent besiklausantis pirmasis pradėjo kalbėti apie „pagyrų“ temą).

Šaltinis: 
Tal-Or, N. (2010). Bragging in the right context: Impressions formed of self-promoters who create a context for their boasts. Social Influence, 5(1), 23-39. doi:10.1080/15534510903160480

 

 

Kristina Paradnikė

Esu vaikų ir suaugusiųjų psichologė – psichoterapeutė. Savo klientams stengiuosi padėti atrasti ir stiprinti vidinius resursus bei įveikti kliūtis, trukdančias gyventi harmoningą ir pilnavertį gyvenimą.

Čia galite:
> Rasti daugiau mano straipsnių
> Sekti mano naujienas Facebook’e
> Užsirašyti psichologinei konsultacijai

 

Jei mano tinklaraščio straipsniai jums atrodo naudingi bei įdomūs ir norite man padėkoti, galite tai padaryti pasidalindami virtualiu “kavos puodeliu” 🙂 Norėdami tai padaryti paspauskite nuorodą žemiau ir sekite PayPal sistemos instrukcijas. Ačiū!