Kompiuteriniai žaidimai ir disleksija

Apie 10 proc. vaikų kenčia nuo disleksijos – skaitymo sutrikimo. Disleksija mokantis skaityti pasireiškia tuo, kad vaikas sunkiai atpažįsta raides, sunkiai susieja raides su garsais, vaikui nesiseka dėlioti raidžių į skiemenis, skiemenų į žodžius, žodžių – į sakinius, sakinių – į pastraipas, be viso to, gali strigti skaitomo teksto supratimas. Vaiko, turinčio disleksiją, skaitymo gebėjimai neatitinka vaiko intelektinių gebėjimų ar amžiaus. Vaikams su disleksija sunku išmokti skaityti be papildomos pagalbos, o tyrėjai nuolat ieško naujų būdų padėti vaikams su skaitymo sutrikimais.
Vienas iš įdomesnių tyrimų, kuriuos pavyko rasti disleksijos tema, nagrinėjo kompiuterinių veiksmo žaidimų įtaką disleksiją turintiems vaikams. Tyrimo autoriai lygino 20 vaikų skaitymo greitį ir tikslumą prieš eksperimentą ir po jo, pusė vaikų dalyvavo 9 užsiėmimuose po 80 min. (iš viso 12 val.), kur buvo žaidžiami veiksmo žaidimai, kita pusė tuo tarpu žaidė ne veiksmo žaidimus. Žaidimai nebuvo tiesiogiai susiję su skaitymo sutrikimų gydymu. Po tyrimo padidėjo vaikų, kurie žaidė veiksmo žaidimus, skaitymo greitis bei dėmesingumas. Tyrimo autorių manymu, toks rezultatas pasiektas dėl to, kad veiksmo žaidimai stimuliuoja vaizdo apdorojimo gebėjimus tam tikroje smegenų žievės dalyje.
Aišku, tyrimo imtis nedidelė ir neaišku, ar tyrimo rezultatus galima apibendrinti visiems pasaulio vaikams, kenčiantiems nuo disleksijos. Tačiau rezultatai įdomūs ir keliantys klausimą, ar kompiuteriniai žaidimai (kai neužima viso vaiko laisvalaikio) gali būti naudingi.

Tyrimas:
Franceschini, S., Gori, S., Ruffino, M., Viola, S., Molteni, M., & Facoetti, A. (2013). Action Video Games Make Dyslexic Children Read Better. Current Biology, 23(6), 462-466.

Siūlome pažiūrėti kelis video apie disleksiją:
https://www.youtube.com/watch?v=vO9cJa40yJc
https://www.youtube.com/watch?v=zafiGBrFkRM

 

 

Kristina Paradnikė

Esu vaikų ir suaugusiųjų psichologė – psichoterapeutė. Savo klientams stengiuosi padėti atrasti ir stiprinti vidinius resursus bei įveikti kliūtis, trukdančias gyventi harmoningą ir pilnavertį gyvenimą.

Čia galite:
> Rasti daugiau mano straipsnių
> Sekti mano naujienas Facebook’e
> Užsirašyti psichologinei konsultacijai

 

Jei mano tinklaraščio straipsniai jums atrodo naudingi bei įdomūs ir norite man padėkoti, galite tai padaryti pasidalindami virtualiu “kavos puodeliu” 🙂 Norėdami tai padaryti paspauskite nuorodą žemiau ir sekite PayPal sistemos instrukcijas. Ačiū!