Mamų nerimas ir vaikų dėmesio sunkumai

Dažnai sakoma: ramūs tėvai-ramūs vaikai. Tyrimai rodo, kad tėvų nerimas iš tiesų gali turėti įtakos vaikų sunkumams. Pavyzdžiui, A. M. Clavarino su bendraautoriais (2010) siekė išsiaiškinti, ar mamų nerimas nėštumo metu ar po nėštumo siejasi su jų vaikų dėmesio sunkumais. Autoriai atliko longitudinį tyrimą, kurio metu vykdė mamų apklausą dar nėštumo metu, 3-5 d., 6 mėn., 5 m. ir 14 m. po nėštumo (jų 14 m. sulaukę vaikai irgi patys užpildė klausimyną), tyrime sudalyvavo beveik 4000 motinų.
Tyrimo rezultatai atskleidė, kad mamų, kurios kentėjo nuo nerimo nėštumo metu, vaikai turėjo iki 3,65 karto didesnę tikimybę kentėti nuo dėmesio problemų lyginant su vaikais, kurių mamos besilaukdamos nerimo nepatyrė. Vaikai, kurių mamos patyrė nerimą tik po nėštumo, turėjo 3,04 karto didesnę tikimybę turėti dėmesio sutrikimų nei vaikai, kurių mamos nepatyrė nerimo. Galiausiai, mamų nerimas ir nėštumo metu, ir po jo didino tikimybę, kad vaikas turės dėmesio sunkumų, iki 5,67 karto.
Taigi nors tyrimas turi tam tikrų ribotumų (pvz., neatsižvelgiama į genetinius veiksnius), rezultatai leidžia teigti, kad chroniškas mamų nerimas yra susijęs net kelis kartus didesne tikimybe, kad vaikai (tiek vaikystėje, tiek paauglystėje) turės dėmesio sunkumų.

Šaltinis:
Clavarino, A. M., Mamun, A. A., O’Callaghan, M., Aird, R., Bor, W., O’Callaghan, F., & … Alati, R. (2010). Maternal anxiety and attention problems in children at 5 and 14 years. Journal Of Attention Disorders, 13(6), 658-667. doi:10.1177/1087054709347203

 

 

Kristina Paradnikė

Esu vaikų ir suaugusiųjų psichologė – psichoterapeutė. Savo klientams stengiuosi padėti atrasti ir stiprinti vidinius resursus bei įveikti kliūtis, trukdančias gyventi harmoningą ir pilnavertį gyvenimą.

Čia galite:
> Rasti daugiau mano straipsnių
> Sekti mano naujienas Facebook’e
> Užsirašyti psichologinei konsultacijai

 

Jei mano tinklaraščio straipsniai jums atrodo naudingi bei įdomūs ir norite man padėkoti, galite tai padaryti pasidalindami virtualiu “kavos puodeliu” 🙂 Norėdami tai padaryti paspauskite nuorodą žemiau ir sekite PayPal sistemos instrukcijas. Ačiū!