Meilė, emocijos ir autonominė nervų sistema

Nėra abejonių, kad meilė – ypač abipusė – gali būti fantastiškas jausmas. Įsimylėjus keičiasi žmogaus nuotaika, o taip pat ir tam tikros fiziologinės reakcijos. I. Schneiderman su kolegomis (2011) tyrė, ar „šviežia“ meilė – t.y., neseniai prasidėję santykiai – gali pakeisti žmonių autonominės (t.y., nevalingos) nervų sistemos reakcijas į emocijas.

Autoriai atliko tyrimą, kuriame dalyvavo 112 jaunų suaugusiųjų (didžioji dalis – koledžų studentai), tarp kurių 57 buvo vieniši, o 55 – buvo neseniai (prieš 2,5 mėn.) pradėję santykius (apie pusė tiriamųjų buvo vyrai). Tiriamiesiems buvo rodomi šeši filmai: du neutralūs, du teigiami (apie santykius ir ne apie santykius) bei du neigiami (susiję ir nesusiję su santykiais).
Autonominės nervų sistemos reaktyvumas žiūrint filmus buvo vertintas elektrokardiograma matuojant kvėpuojamąją aritmiją (angl., Respiratory Sinus Arrhythmia, RSA) – tam tikrą širdies dažnio svyravimą, kurį sukelia nervas klajoklis. Ši aritmija yra susijusi su žmogaus kvėpavimo procesu ir natūraliai pasireiškia sveikiems žmonėms. Nervui klajokliui reaguojant į organizme kylantį stresą šie širdies svyravimai keičiasi, taigi, autorių nuomone, RSA pasikeitimai atspindi autonominės nervų sistemos atsaką į stresą.

Tyrimo rezultatai atskleidė, kad vienišų žmonių autonominės nervų reakcijos į negatyvų filmą buvo labiau stresinės nei įsimylėjusių tyrimo dalyvių. Be to, RSA pokyčiai pereinant iš teigiamo į neigiamą filmą buvo didesni vienišų žmonių tarpe.

Remdamiesi tyrimo rezultatais autoriai teigia, kad meilės jausmas padeda žmogaus organizmui efektyviau tvarkytis su stresu ir vienas iš procesų, per kuriuos meilė ir prisirišimas didina gerovę, vyksta per nervą klajoklį. Kitaip tariant, tyrimo autorių nuomone, meilė padeda reguliuoti autonominės nervų sistemos veiklą, o tai mažina reakcijas į stresinius stimulus, kas galiausiai prisideda prie geresnės sveiktos bei didesnės gerovės.

Šaltinis:
Schneiderman, I., Zilberstein-Kra, Y., Leckman, J. F., & Feldman, R. (2011). Love alters autonomic reactivity to emotions. Emotion (Washington, D.C.), 11(6), 1314-1321. doi:10.1037/a0024090

 

 

Kristina Paradnikė

Esu vaikų ir suaugusiųjų psichologė – psichoterapeutė. Savo klientams stengiuosi padėti atrasti ir stiprinti vidinius resursus bei įveikti kliūtis, trukdančias gyventi harmoningą ir pilnavertį gyvenimą.

Čia galite:
> Rasti daugiau mano straipsnių
> Sekti mano naujienas Facebook’e
> Užsirašyti psichologinei konsultacijai

 

Jei mano tinklaraščio straipsniai jums atrodo naudingi bei įdomūs ir norite man padėkoti, galite tai padaryti pasidalindami virtualiu “kavos puodeliu” 🙂 Norėdami tai padaryti paspauskite nuorodą žemiau ir sekite PayPal sistemos instrukcijas. Ačiū!