Meilė, geismas ir savikontrolė

Meilė ir geismas yra vieni iš stipriausių ir instinktyviausių jausmų, kuriuos gali jausti žmonės. Nors šie jausmais ir turi tam tikrų panašumų bei gali būti jaučiami kartu, meilė ir geismas skiriasi: meilė labiau atspindi prieraišumą, rūpestį ir siekį ilgam (ar net visam gyvenimui) įsipareigoti kitam asmeniui, tuo tarpu geismas labiau atspindi čia ir dabar esantį seksualinį potraukį be ilgalaikės perspektyvos.

K. Minjung ir H. Youngjee (2017) tyrė, ar meilė ir geismas gali būti susiję su savikontrole – gebėjimu susivaldyti ir priimti sprendimą, kuris yra labiau atitinkantis ilgalaikius žmogaus tikslus, užuot pasirinkus malonesnę ir tuoj pat apdovanojimą suteiksiančią alternatyvą. Konkrečiau, autoriai pasirinko tyrinėti savikontrolę renkantis tarp sveiko maisto ir nesveiko, bet skanaus maisto. 

Jie atliko du eksperimentus. Pirmame dalyvavo 236 dalyviai, kurie buvo atsitiktinai padalinti į tris grupes – „meilės“, „geismo“ ir kontrolinę. Tiriamieji skaitė tris scenarijus (meilės, geismo ir neutralų) ir turėjo įsivaizduoti, kad jie yra skaitomos istorijos dalyviai. Perskaitę istorijas dalyviai pildė klausimynus: buvo aiškintasi, ar istorijos paveikė tiriamuosius (t.y., ar jie pradėjo jausti meilę ar geismą) bei tiriamųjų nuostatos apie maistą. Paaiškėjo, kad tie dalyviai, kurie skaitė meilės istoriją, labiau buvo linkę rinktis sveiką maistą nei tie, kurie skaitė geismą žadinančią istoriją ar neutralią istoriją. 

Antrojo eksperimento metu 94 tiriamieji vėl atsitiktinai padalinti į tris grupes, „meilės“ grupei rodyta ištrauka iš romantiško filmo apie meilę, „geismo“ grupė matė sceną, skirtą sužadinti geismą, kontrolinė grupė filmo nežiūrėjo. Po filmo tiriamiesiems „už dalyvavimą“ buvo pasiūlyta iš dėžės paimti tiek saldainių, kiek norisi – tiriamieji nežinojo, kad tyrėjai saldainius skaičiuoja. Rezultatai atskleidė, kad „meilės paveiktųjų“ grupė suvalgė mažiau saldainių nei kitos tiriamųjų grupės. 

Taigi tyrėjai daro išvadą, kad meilė gali prisidėti prie stipresnės savikontrolės – ir jie tai aiškina tuo, kad meilė yra orientuota į ilgalaikius tikslus (o šie pastiprina savikontrolę). Be to, tyrėjai svarsto, kad kai kurie kiti teigiami jausmai didina savikontrolę, o meilė juk irgi teigiamas jausmas 😊

 

Šaltinis:
Minjung, K., & Youngjee, H. (2017). HOW LOVE AND LUST INFLUENCE SELF-CONTROL. Social Behavior & Personality: An International Journal, 45(2), 177-189. doi:10.2224/sbp.6268

 

 

Kristina Paradnikė

Esu vaikų ir suaugusiųjų psichologė – psichoterapeutė. Savo klientams stengiuosi padėti atrasti ir stiprinti vidinius resursus bei įveikti kliūtis, trukdančias gyventi harmoningą ir pilnavertį gyvenimą.

Čia galite:
> Rasti daugiau mano straipsnių
> Sekti mano naujienas Facebook’e
> Užsirašyti psichologinei konsultacijai

 

Jei mano tinklaraščio straipsniai jums atrodo naudingi bei įdomūs ir norite man padėkoti, galite tai padaryti pasidalindami virtualiu “kavos puodeliu” 🙂 Norėdami tai padaryti paspauskite nuorodą žemiau ir sekite PayPal sistemos instrukcijas. Ačiū!