Meilės ir pavydo skonis

Ar tikrai meilė saldi, o pavydas gali apkartinti gyvenimą? K. Q. Chan su kolegomis (2013) mėgino išsiaiškinti, ar tam tikros emocijos gali sietis su skonio suvokimu. Šie autoriai atliko seriją tyrimų, kuriuose mėgino tiriamiesiems sužadinti tam tikras emocijas ir įvertinti, kaip skirtingų emocijų sužadinimas siejasi skonio pajautimu.

Viename iš tyrimų tiriamųjų paprašyta aprašyti arba savo meilės istoriją, arba istoriją, kur jaustas pavydas santykiuose, arba neutralią istoriją apie lankytinas vietas. Tuomet tiriamieji ragavo arba saldainį, arba šokolado gabalėlį ir vertino savo emocinę būklę, skanumyno skonį (saldus, kartus, aštrus, sūrus ir t.t.). Šio tyrimo rezultatai atskleidė, kad sužadinus meilę tą patį skanumyną tiriamieji vertino kaip saldesnį nei kitos tiriamųjų grupės.

Tuomet tyrėjai atliko dar vieną tyrimą, kur kitos tiriamųjų grupės vėl prašyta rašyti meilės ar pavydo istoriją, taip pat dar viena grupė tiriamųjų rašė istoriją apie dalykus, kurie jiems teikia laimę, bet nėra susiję su santykiais. Šio tyrimo metu tiriamiesiems buvo duota gerti distiliuoto vandens pasakius, kad testuojamas naujo skonio specialus gėrimas. Šiame tyrime ir vėl „mylinčiųjų“ grupė vertino vandenį kaip saldesnį nei kitos grupės. Tačiau nei viename iš tyrimų autoriams nepavyko įrodyti, kad pavydas gali didinti suvokiamą kartumo intensyvumą.

Apibendrinant, panašu, kad tarp tūkstančio meilės poveikių žmogaus kūnui vienas jų yra gyvenimo „pasaldėjimas“. Tik pagalvokite, jei vien prisiminimas apie meilę „pasaldina“ vandenį, tai gal realiai įsimylėjus net nebeverta berti cukraus į kavą ar arbatą? 😊

Šaltinis:
Chan, K. Q., Tong, E. W., Tan, D. H., & Koh, A. Q. (2013). What do love and jealousy taste like?. Emotion, 13(6), 1142-1149. doi:10.1037/a0033758

 

 

Kristina Paradnikė

Esu vaikų ir suaugusiųjų psichologė – psichoterapeutė. Savo klientams stengiuosi padėti atrasti ir stiprinti vidinius resursus bei įveikti kliūtis, trukdančias gyventi harmoningą ir pilnavertį gyvenimą.

Čia galite:
> Rasti daugiau mano straipsnių
> Sekti mano naujienas Facebook’e
> Užsirašyti psichologinei konsultacijai

 

Jei mano tinklaraščio straipsniai jums atrodo naudingi bei įdomūs ir norite man padėkoti, galite tai padaryti pasidalindami virtualiu “kavos puodeliu” 🙂 Norėdami tai padaryti paspauskite nuorodą žemiau ir sekite PayPal sistemos instrukcijas. Ačiū!