Narcizai ir sportas

Narcisizmas – perdėtas polinkis išaukštinti save, pernelyg aukštas savęs ir savo teisių vertinimas bei įsitikinimas, kad kiti yra menkesni – neretai siejamas su empatijos (gebėjimo atjausti) stygiumi bei polinkiu įsitraukti į nesąžiningą elgesį. B. Jones su kolegomis (2017) tyrė, ar sportininkai, turintys narcisizmo bruožų, yra dažniau linkę elgtis nemoraliai ir netinkamai.

Šie autoriai atliko 12 kontaktinių sporto šakų sportininkų (iš viso 272 tiriamųjų) apklausą, kuria vertino narcisizmo bruožų išreikštumą bei polinkį į netinkamą bei nemoralų elgesį. Tyrimo rezultatai atskleidė, kad kuo daugiau išreikštas narcisizmas, tuo dažniau sportininkai nurodė besielgiantys nemoraliai bei netinkamai (pvz., šie sportininkai buvo linkę manyti, kad taisykles galima „apeiti“, dažniau buvo linkę įžeidinėti ar fiziškai užsipulti savo komandos bei kitų komandų narius ir pan.).

Taigi tyrimo autoriai svarsto, kad narcizai ne tik kitose gyvenimo sferose, bet ir sporte gali turėti didesnį polinkį elgtis taip, kaip jiems atrodo „teisinga“ – t.y., nesivadovaujant moralės ir etikos normomis bei neatsižvelgiant į kitus.

Šaltinis:
Jones, B., Woodman, J-P., Barlow, M., & Roberts, R. (2017). The darker side of personality: Narcissism predicts moral disengagement and antisocial behavior in sport. Sport Psychologist, 31(2), 109-116. DOI: 10.1123/tsp.2016-0007

 

 

Kristina Paradnikė

Esu vaikų ir suaugusiųjų psichologė – psichoterapeutė. Savo klientams stengiuosi padėti atrasti ir stiprinti vidinius resursus bei įveikti kliūtis, trukdančias gyventi harmoningą ir pilnavertį gyvenimą.

Čia galite:
> Rasti daugiau mano straipsnių
> Sekti mano naujienas Facebook’e
> Užsirašyti psichologinei konsultacijai

 

Jei mano tinklaraščio straipsniai jums atrodo naudingi bei įdomūs ir norite man padėkoti, galite tai padaryti pasidalindami virtualiu “kavos puodeliu” 🙂 Norėdami tai padaryti paspauskite nuorodą žemiau ir sekite PayPal sistemos instrukcijas. Ačiū!