Oras ir laimė

Ar oro temperatūra yra susijusi su psichologine gerove?

Y. Tsutsui (2012) atliko tyrimą, kuriame 75 studentai iš Osakos (Japonija) kasdien 516 dienų buvo apklausiami apie laimės jausmą. Taip pat buvo sekama ir kasdienė oro temperatūra. Tyrimo duomenimis, daugiausiai laimės studentai jautė, kai oro temperatūra buvo 13.9°C (kitos oro sąlygos – drėgmė, vėjo greitis, saulė ir t.t. neturėjo reikšmingų sąsajų su laimės jausmu). Temperatūrai pakilus ar nukritus žemiau šios ribos, laimės jausmas mažėjo.

C. Noelke ir bendraautoriai (2016) JAV atliko tyrimą su didelėmis atsitiktinėmis įvairaus amžiaus tiriamųjų imtimis. Rezultatai atskleidė, kad lyginant su vidutine (10-16°C) oro temperatūra, aukštesnė nei 21°C temperatūra buvo susijusi su mažiau teigiamų emocijų (pvz., tokių kaip džiaugsmas, laimė ir pan.) ir daugiau neigiamų emocijų (pvz., stresas, pyktis ir pan.) bei didesniu nuovargiu, šie efektai buvo didesni vyresnių ir mažesnį išsilavinimą turėjusių tiriamųjų tarpe.

Panašius rezultatus (taip pat JAV) gavo ir M. Connolly (2013): žemesnė oro temperatūra buvo susijusi su daugiau laimės ir mažesniu stresu ir nuovargiu, o aukšta oro temperatūra susijusi su mažesniu laimės jausmu.

Galiausiai, E. Van de Vliert su bendraautoriais (2004) tyrė, kaip oro temperatūra, kartu su šalies ekonomine padėtimi, siejasi su gyventojų laimės jausmu ir altruizmu. Jų rezultatai atskleidė, kad temperatūra turėjo neigiamas sąsajas su altruizmu ir laimės jausmu. Be to, vėsesnio klimato turtingesnės šalys, tyrimo autorių teigimu, labiau altruistiškos ir laimingos, o mažiau turtingos šalys yra mažiau altruistiškos ir laimingos. Beje, tarp 55 šalių, kurių duomenys buvo įtraukti į tyrimą, buvo ir Lietuva 😊

 

Šaltiniai: 
Connolly, M. (2013). Some Like It Mild and Not Too Wet: The Influence of Weather on Subjective Well-Being. Journal Of Happiness Studies, 14(2), 457-473.
Noelke, C., McGovern, M., Corsi, D. J., Jimenez, M. P., Stern, A., Wing, I. S., & Berkman, L. (2016). Increasing ambient temperature reduces emotional well-being. Environmental Research, 151124-129.
Tsutsui, Y. (2013). Weather and individual happiness. Weather, Climate, and Society, 5, 70-82.
Van de Vliert, E., Huang, X., & Parker, P. M. (2004). Do colder and hotter climates make richer societies more, but poorer societies less, happy and altruistic?. Journal Of Environmental Psychology, 24(1), 17.

 

 

Kristina Paradnikė

Esu vaikų ir suaugusiųjų psichologė – psichoterapeutė. Savo klientams stengiuosi padėti atrasti ir stiprinti vidinius resursus bei įveikti kliūtis, trukdančias gyventi harmoningą ir pilnavertį gyvenimą.

Čia galite:
> Rasti daugiau mano straipsnių
> Sekti mano naujienas Facebook’e
> Užsirašyti psichologinei konsultacijai

 

Jei mano tinklaraščio straipsniai jums atrodo naudingi bei įdomūs ir norite man padėkoti, galite tai padaryti pasidalindami virtualiu “kavos puodeliu” 🙂 Norėdami tai padaryti paspauskite nuorodą žemiau ir sekite PayPal sistemos instrukcijas. Ačiū!