Pinigai ir širdies sveikata

Nors teigiama, kad laimė ne piniguose, turbūt sunkiai rastume žmogų, kuriam nepatiktų turėti pinigų ir juos leisti. Laimės, gerovės ir sveikatos sąsajos su pinigais ne tik apdiskutuojamos buityje, bet ir tyrinėjamos moksliškai. Pavyzdžiui, A. V. Whillans su kolegomis (2016) bandė surasti atsakymą į klausimą, ar pinigų leidimas kitų labui gali pagerinti fizinę sveikatą.

Ši mokslininkų komanda atliko du tyrimus, kuriuose dalyvavo per 250 žmonių su diagnozuotu padidėjusiu kraujo spaudimu. Pirmajame tyrime dalyviai (nuo 25 iki 74 m. amžiaus) pildė klausimynus apie tai, kiek jie pinigų išleidžia sau bei kitiems (pvz., religinėms, politinėms organizacijoms, šeimai, labdarai). Antrojo tyrimo tiriamieji (visi jie buvo virš 65 m. amžiaus) gavo po 40 dolerių ir užduotį tris savaites pinigus leisti arba sau, arba paskirti kažkam kitam.

Pirmojo tyrimo rezultatai atskleidė, kad kuo daugiau pinigų žmonės nurodė leidžiantys kitiems, tuo buvo žemesnis jų kraujo spaudimas praėjus dviems metams po pirminio tyrimo. Antrojo tyrimo rezultatai atskleidė, kad tie, kuriems buvo priskirta visas tris savaites leisti pinigus kitų labui, turėjo žemesnį kraujo spaudimą nei tie, kuriems pinigus buvo prisakyta leisti sau. Įdomu tai, kad, autorių teigimu, skirtumai buvo tokie dideli, kaip taikant gydymą vaistais ar fiziniais pratimais.

Abiejų tyrimų rezultatai leidžia daryti išvadą, kad dosnumas ir pinigų leidimas kitų gerovei gali prisidėti prie geresnės fizinės sveikatos – bent jau senyvo amžiaus žmonių tarpe.

Šaltinis:
Whillans, A. V., Dunn, E. W., Sandstrom, G. M., Dickerson, S. S., & Madden, K. M. (2016). Is spending money on others good for your heart?. Health Psychology, 35(6), 574-583. doi:10.1037/hea0000332

 

 

Kristina Paradnikė

Esu vaikų ir suaugusiųjų psichologė – psichoterapeutė. Savo klientams stengiuosi padėti atrasti ir stiprinti vidinius resursus bei įveikti kliūtis, trukdančias gyventi harmoningą ir pilnavertį gyvenimą.

Čia galite:
> Rasti daugiau mano straipsnių
> Sekti mano naujienas Facebook’e
> Užsirašyti psichologinei konsultacijai

 

Jei mano tinklaraščio straipsniai jums atrodo naudingi bei įdomūs ir norite man padėkoti, galite tai padaryti pasidalindami virtualiu “kavos puodeliu” 🙂 Norėdami tai padaryti paspauskite nuorodą žemiau ir sekite PayPal sistemos instrukcijas. Ačiū!