Psichopatai organizijose ir jų emocijos

Psichopatija yra apibūdinama kaip elgesio, emocijų ir bendravimo deficitai, apimantys paviršutines emocijas, nesirūpinimą socialinėmis normomis, kaltės jausmo, empatijos ir atgailos nebuvimą, kas „gerai“, o kas „blogai“ neskyrimą. Nors psichopatijos ypatumai nagrinėjami jau daugelį metų, sąlyginai nauja tyrimų sritis yra korporacijų psichopatai (t.y., psichopatai, dirbantys organizacijose). Psichopatus traukia finansai, galia, statusas,kurie gaunami pasiekus valdančias pozicijas, tačiau didelė problema yra jų manipuliacijos žmonėmis, sukčiavimas ir pan. – kitaip tariant, psichopatai valdančiose pozicijose gali pridaryti įmonėms nemalonumų.

B. R. Walker ir C. J. Jackson (2015) svarsto, kad vienas iš būdų atpažinti psichopatus įmonėse yra per jų moralines emocijas – t.y., emocijas, susijusias su visuomenės ar bent atskirų individų gerove ar interesais. Šie autoriai apžvelgė ankstesnius tyrimus, kuriuose nagrinėta psichopatija, ir išskyrė, kokios emocijos yra būdingos korporacijų psichopatams. Jų apžvalgos rezultatai atskleidė, kad:
– įmonėse dirbantiems psichopatams būdinga daug negatyvių į kitus nukreiptų emocijų (pykčio, įtūžio, pasipiktinimo, paniekos, pasišlykštėjimo, atmetimo, pajuokos, pavydo, džiaugsmo dėl kitų nesėkmės ir pan.);
– įmonėse dirbantiems psichopatams būdinga mažai į save nukreiptų neigiamų emocijų (pvz., kaltės, atgailos, gėdos ir pan.);
– įmonėse dirbantiems psichopatams būdinga mažai į kitus nukreiptų teigiamų emocijų (pvz., susižavėjimo, pagarbos, užuojautos, dėkingumo ir pan.).

Taigi autoriai svarsto, kad nors įmonėse psichopatai nebūtinai yra kliniškai diagnozuoti, bet gali turėti tam tikrų emocinių ypatumų, būdingų psichopatijai. Taip pat apžvalgos autoriai svarsto, kad vis dar lieka nemažai neatsakytų klausimų, pvz., kiek ir kokiomis emocijomis remdamiesi psichopatai manipuliuoja kitais organizaciniame kontekste (nors panašu, kad pyktį ir jo formas jie gali naudoti kitų elgesio keitimui ir savo tikslų pasiekimui, tačiau neaišku, kaip jie pasitelkia kitas emocijas).
B. R. Walker ir C. J. Jackson (2015) apibendrindami teigia, kad nors kai kurioms įmonėms gali atrodyti, kad apsimoka samdyti į psichopatiją linkusius asmenis dėl tam tikrų jų ypatumų, galinčių prisidėti prie įmonės tikslų siekimo, tačiau reikėtų nepamiršti, kad šie asmenys yra linkę pirmiausia siekti savo asmeninių interesų ir gali imtis neteisėtų (ar mažų mažiausiai neetiškų) veiklų.

Šaltinis: 
Walker, B. b., & Jackson, C. (2017). Moral Emotions and Corporate Psychopathy: A Review. Journal Of Business Ethics, 141(4), 797-810. doi:10.1007/s10551-016-3038-5

 

 

Kristina Paradnikė

Esu vaikų ir suaugusiųjų psichologė – psichoterapeutė. Savo klientams stengiuosi padėti atrasti ir stiprinti vidinius resursus bei įveikti kliūtis, trukdančias gyventi harmoningą ir pilnavertį gyvenimą.

Čia galite:
> Rasti daugiau mano straipsnių
> Sekti mano naujienas Facebook’e
> Užsirašyti psichologinei konsultacijai

 

Jei mano tinklaraščio straipsniai jums atrodo naudingi bei įdomūs ir norite man padėkoti, galite tai padaryti pasidalindami virtualiu “kavos puodeliu” 🙂 Norėdami tai padaryti paspauskite nuorodą žemiau ir sekite PayPal sistemos instrukcijas. Ačiū!