„Selfiai“, narcisizmas ir savigarba

Internetui, išmaniosioms technologijoms ir socialiniams tinklams vis labiau skverbiantis į žmonių kasdienybę tyrėjams kyla daug naujų klausimų apie žmonių elgesį socialiniuose tinkluose. C. T. Barry su kolegomis (2017) mėgino atsakyti į klausimą, ar asmenukių darymas ir kėlimas į Instagram yra susijęs su narcisizmu ir savigarba.

Tyrime dalyvavo 128 studentai (didžioji dalis merginos). Tyrėjai matavo tyrimo dalyvių savigarbą, narcisizmą bei vertino asmenukių, keliamų į Instagram, dažnį (lyginant su ne su „selfiais“ susijusiomis nuotraukomis) bei tematiką (t.y., „selfiai“ buvo grupuojami į susijusius su fizine kūno išvaizda; veiklomis/įvykiais/vietomis; bendravimu su kitais; koliažai; kita).

Tyrimo duomenimis bendras asmenukių dalijimasis su narcisizmu ir savigarba sąsajų neturėjo, tačiau tyrėjai atrado, kad tam tikros „selfių“ temos siejosi su tam tikrais narcisizmo aspektais. Pavyzdžiui, nepatologiškas narcisizmas (šiek tiek persidengiantis su aukšta saviverte narcisizmas, kai asmuo nori būti dėmesio centre, reikalauja iš kitų pripažinimo ir demonstruoja savo pranašumą) buvo susijęs su didesniu koliažų skaičiumi; grandiozinis narcisizmas (grandioziniu narcisizmu pasižymintys žmonės linkę išnaudoti kitus dėl savo tikslų, turi didybės fantazijų ir įsivaizduoja esą aukščiau kitų) buvo susijęs su mažesniu skaičiumi „selfių“ su kitais žmonėmis; o pažeidžiamas (vulnerable) narcisizmas (tai toks narcisizmas, kai asmens savivertė yra labai priklausoma nuo kitų įvertinimo ir asmuo labai bijo atstūmimo) siejosi su didesniu skaičiumi „selfių“, kurių tikslas buvo kūno demonstravimas.

Socialiniai tinklai yra labai patrauklūs individams su narcisizmo tendencijomis, nes juose galima labai lengvai pateikti „pagražintą“ savo versiją ir sulaukti teigiamo grįžtamojo ryšio. Ir nors pagal tyrimo rezultatus negalima tvirtai teigti, kad „selfių“ kėlimas į Instagram‘ą yra 100 proc. susijęs su narcisizmu, panašu, kad kai kurie narcisizmo aspektai gali motyvuoti įkelti vienokį ar kitokį „selfį“.

Šaltinis:
Barry, C. T., Doucette, H., Loflin, D. C., Rivera-Hudson, N., & Herrington, L. L. (2017). ‘Let me take a selfie’: Associations between self-photography, narcissism, and self-esteem. Psychology Of Popular Media Culture, 6(1), 48-60. doi:10.1037/ppm0000089

 

 

Kristina Paradnikė

Esu vaikų ir suaugusiųjų psichologė – psichoterapeutė. Savo klientams stengiuosi padėti atrasti ir stiprinti vidinius resursus bei įveikti kliūtis, trukdančias gyventi harmoningą ir pilnavertį gyvenimą.

Čia galite:
> Rasti daugiau mano straipsnių
> Sekti mano naujienas Facebook’e
> Užsirašyti psichologinei konsultacijai

 

Jei mano tinklaraščio straipsniai jums atrodo naudingi bei įdomūs ir norite man padėkoti, galite tai padaryti pasidalindami virtualiu “kavos puodeliu” 🙂 Norėdami tai padaryti paspauskite nuorodą žemiau ir sekite PayPal sistemos instrukcijas. Ačiū!