Sėslumas ir asmenybės bruožai

Fizinio aktyvumo trūkumas yra susijęs su įvairiomis sveikatos problemomis, nutukimu, depresiškumu ir didesniu mirtingumu. M.S. Allen su kolegomis (2017) bandė išsiaiškinti, ar polinkis į sėslų gyvenimo būdą (t.y., mažas fizinis aktyvumas, darbo laiko bei laisvalaikio leidimas daugiausiai sėdint) yra susijęs su „didžiojo penketo“ asmenybės savybėmis (neurotizmu, sąmoningumu, sutarumu, ekstraversija ir atvirumu patirčiai).

Apžvelgę 26 tyrimus autoriai daro išvadą, kad sėslus elgesys yra susijęs su didesniu neurotiškumu (tai polinkis būti baimingu, priešišku ir pan.) bei žemesniu sąmoningumu (sąmoningumas reiškia gebėjimą planuoti, organizuoti, siekti tikslų ir pan.). Tuo tarpu ekstraversija (draugiškumas, aktyvumas, energingumas ir pan.), sutarumas (altruistiškumas, gebėjimas užjausti ir t.t.) ir atvirumas patirčiai (vaizduotė, smalsumas, įvairovės mėgimas ir t.t.) reikšmingų sąsajų su sėsliu elgesiu neturi. Autorių teigimu, panašūs rezultatai gaunami ir nagrinėjant asmenybės bruožų bei kitų su sveikata susijusių elgesių sąsajas.

O kokia svarbiausia šio tyrimo išvada? Nesvarbu, kokie bebūtų asmenybės bruožai, bet pajudėti sveika 😊

 

Šaltinis:
Allen, M. S., Walter, E. E., & McDermott, M. S. (2017). Personality and sedentary behavior: A systematic review and meta-analysis. Health Psychology: Official Journal Of The Division Of Health Psychology, American Psychological Association, 36(3), 255-263. doi:10.1037/hea0000429

 

 

Kristina Paradnikė

Esu vaikų ir suaugusiųjų psichologė – psichoterapeutė. Savo klientams stengiuosi padėti atrasti ir stiprinti vidinius resursus bei įveikti kliūtis, trukdančias gyventi harmoningą ir pilnavertį gyvenimą.

Čia galite:
> Rasti daugiau mano straipsnių
> Sekti mano naujienas Facebook’e
> Užsirašyti psichologinei konsultacijai

 

Jei mano tinklaraščio straipsniai jums atrodo naudingi bei įdomūs ir norite man padėkoti, galite tai padaryti pasidalindami virtualiu “kavos puodeliu” 🙂 Norėdami tai padaryti paspauskite nuorodą žemiau ir sekite PayPal sistemos instrukcijas. Ačiū!