Suaugusiųjų žaismingumas

Žaismingumas – tai polinkis perdirbti įvairias situacijas taip, kad jos pakeltų nuotaiką, būtų labiau stimuliuojančios ir labiau malonios. Suaugusiųjų žaismingumas padeda jiems išlaviruoti sudėtingose situacijose pažvelgiant į jas iš kitos perspektyvos.
X. D. Yue su kolegomis (2016) pamėgino ištirti, ar suaugusiųjų žaismingumas siejasi su jų humoro stiliumi ir subjektyviu laimės jausmu. Jie apklausė per 300 studentų nuo 17 iki 26 metų (60,2 proc. jų buvo merginos).

Tyrimo rezultatai atskleidė, kad žaismingumas teigiamai siejasi su subjektyviu laimės jausmu, bendruomenišku humoro stiliumi (t.y., kai mėgstama juokauti su draugais ir juoktis iš jų pokštų) bei save pastiprinančius humoro stiliumi (t.y., su tokiu humoro jausmu, kai švelniai pasijuokiama iš savęs ir humoras padeda įveikti gyvenimo sunkumus). Tuo tarpu save žeminantis humoro stilius (t.y., kai žmogus per daug leidžia kitiems smagintis jo/jos sąskaita) bei agresyvus humoro stilius (t.y., kai šiurkščiai juokiamasi iš kitų) teigiamų sąsajų su žaismingumu neturėjo. Tai reiškia, kad studentų imtyje žaismingumas siejasi su subjektyviai patiriama laime bei adaptyvesniu humoro stiliumi.

Tuo tarpu C. D. Magnuson ir L. A. Barnett (2013) tyrė, ar žaismingumas gali padėti įveikti stresą. Jie ištyrė beveik 900 studentų nuo 18 iki 27 metų (58.8 proc. buvo vaikinai) ir atrado, kad didesniu žaismingumu pasižymintys studentai nurodė jaučiantys mažiau streso bei buvo daugiau linkę naudoti adaptyvias streso įveikos strategijas (pvz. tokias kaip priėmimas, kad kažkas ne taip, veiksmų ėmimasis problemų sprendimui, paramos paieška ir pan.). Tuo tarpu mažiau žaismingi jų bendraamžiai dažniau linkę naudoti negatyvias, su vengimu susijusias streso įveikas (pvz., tokias kaip savęs kaltinimas, atsitraukimą nuo problemų sprendimo į TV žiūrėjimą, fantazavimą ir pan.).

Taigi panašu, kad žaismingumas gali būti reikšmingas subjektyviai gerovei bei streso įveikai – bent jau studentų tarpe. Gaila, kad suaugusiųjų žaismingumas su amžiumi mažėja, – tyrimų autorių nuomone, žaismingumo išlaikymas gali būti adaptyvus ir naudingas.

Šaltiniai:
Yue, X. D., Chun-Lok, L., & Hiranandani, N. A. (2016). Adult Playfulness, Humor Styles, and Subjective Happiness. Psychological Reports, 119(3), 630-640.
Magnuson, C. D., & Barnett, L. A. (2013). The Playful Advantage: How Playfulness Enhances Coping with Stress. Leisure Sciences, 35(2), 129-144.

 

 

Kristina Paradnikė

Esu vaikų ir suaugusiųjų psichologė – psichoterapeutė. Savo klientams stengiuosi padėti atrasti ir stiprinti vidinius resursus bei įveikti kliūtis, trukdančias gyventi harmoningą ir pilnavertį gyvenimą.

Čia galite:
> Rasti daugiau mano straipsnių
> Sekti mano naujienas Facebook’e
> Užsirašyti psichologinei konsultacijai

 

Jei mano tinklaraščio straipsniai jums atrodo naudingi bei įdomūs ir norite man padėkoti, galite tai padaryti pasidalindami virtualiu “kavos puodeliu” 🙂 Norėdami tai padaryti paspauskite nuorodą žemiau ir sekite PayPal sistemos instrukcijas. Ačiū!