Subjektyvi ir objektyvi karjeros sėkmė

Objektyvi karjeros sėkmė apima „apčiuopiamus“ karjeros sėkmės rodiklius – tokius kaip atlyginimas ar paaukštinimas, tuo tarpu subjektyvi karjeros sėkmė apima subjektyvų pasitenkinimą karjera (pvz., kiek asmuo patenkintas savo pasirinkta karjeros kryptimi, tikslų įgyvendinimu, augimu karjeroje ir pan.).

Thomas W. H. Ng su kolegomis (2005) bandė išsiaiškinti, kokie veiksniai nulemia darbuotojų karjeros sėkmę. Jie apžvelgė 140 straipsnių ir apibendrina, kad svarbiausi su aukštesniu atlyginimu susiję veiksniai yra:

  • tokie žmogiškojo kapitalo veiksniai kaip išdirbtos valandos, darbo svarba žmogui, darbo patirtis, išsilavinimo lygis, politinės žinios ir naudojamos taktikos, socialinis kapitalas (įsitraukiams į tinklaveiką (networking) ir soc. tinklo dydis) ir kt.;
  • tokie organizaciniai veiksniai kaip pagalba iš mentorių, vadovų, kolegų ir pan., mokymų ir įgūdžių lavinimo galimybė ir kt.;
  • tokie psichologiniai veiksniai kaip žemesnis neurotiškumas ir sutarumas (apima tokias savybes, kaip empatiškumas, rūpinimasis kitais ir pan.), aukštesnis sąmoningumas (t.y., tikslingumas, kruopštumas ir pan.) ir ekstraversija, kognityviniai gebėjimai ir kt.

Paaukštinimus prognozuojantys veiksniai buvo labai panašūs. Be to, tiek daugiau paaukštinimų, tiek didesni atlyginimai buvo būdingesni vyrams ir žmonėms, turintiems sutuoktinius. 


Tuo tarpu subjektyvią karjeros sėkmei lytis įtakos neturėjo (tiesa, susituokę žmonės vis tik labiau patenkinta savo karjera). Didesnis pasitenkinimas karjera buvo būdingesnis tiems, kurie dirba daugiau valandų, jaučia, kad daugelis svarbių dalykų nutinka darbe, karjeros planavimas, socialinis kapitalas; taip pat įvairūs organzacijos veiksniai (parama iš kolegų, mentorių, parama iš vadovų, galimybės tobulėti); bei įvairūs asmenybiniai veiksniai (proaktyvumas, ekstraversija, sąmoningumas, mažesnis neurotiškumas ir t.t.). Beje, skirtingai nei objektyvios karjeros sėkmės atveju sutarumas buvo teigiamai susijęs su subjektyvia karjeros sėkme.

Šaltinis: 
Ng, T. t., Eby, L. T., Sorensen, K. L., & Feldman, D. C. (2005). PREDICTORS OF OBJECTIVE AND SUBJECTIVE CAREER SUCCESS: A META-ANALYSIS. Personnel Psychology, 58(2), 367-408. doi:10.1111/j.1744-6570.2005.00515.x

 

 

Kristina Paradnikė

Esu vaikų ir suaugusiųjų psichologė – psichoterapeutė. Savo klientams stengiuosi padėti atrasti ir stiprinti vidinius resursus bei įveikti kliūtis, trukdančias gyventi harmoningą ir pilnavertį gyvenimą.

Čia galite:
> Rasti daugiau mano straipsnių
> Sekti mano naujienas Facebook’e
> Užsirašyti psichologinei konsultacijai

 

Jei mano tinklaraščio straipsniai jums atrodo naudingi bei įdomūs ir norite man padėkoti, galite tai padaryti pasidalindami virtualiu “kavos puodeliu” 🙂 Norėdami tai padaryti paspauskite nuorodą žemiau ir sekite PayPal sistemos instrukcijas. Ačiū!