Tėvų įtaka vaikų karjeros sprendimams

Tėvai gali turėti didžiulę įtaką paauglių profesiniams pasirinkimams. J. Dietrich ir B. Kracke (2009) bandė išsiaškinti, kaip skirtingas tėvų elgesys veikia paauglių karjeros sprendimų priėmimą. Autorės ištyrė 359 Vokietijos paauglius (15-18 m.) ir atrado, kad tėvų palaikymas (pvz., tėvai kalbasi su vaiku apie jo/jos interesus ir gebėjimus, padrąsina ieškoti informacijos apie dominančias profesijas, kalba su vaiku apie įvairias mokymosi galimybes) yra susijęs su paauglių karjeros tyrinėjimu: daugiau palaikymo jaučiantys paaugliai labiau stengiasi suprasti, kokios jiems patinka ir tinka profesijos ir daugiau tyrinėja įvairias profesines galimybes.

Tuo tarpu paaugliai, kurių tėvai jiems trukdo priimti sprendimus (pvz., tėvai perša savo idėjas ir pasiūlymus vaikui, atkalbinėja vaiką nuo profesijų, kurios jiems patiems nepatinka, bei spaudžia rinkti tą karjeros kryptį, kuri jiems patinka) yra susijęs su paauglių sunkumais priimti profesijos sprendimus: paaugliai, kurie patiria daug spaudimo, jaučiasi negalintys apsispręsti dėl profesijos be to, jaučia, kad jiems trūksta informacijos apie įvairias karjeros galimybes. Su tokiais pačiais sunkumais susiduria ir tie paaugliai, kurių tėvai nesidomi vaikų pasirinkimais (t.y., nerodo susidomėjimo vaiko profesine ateitimi, yra per daug užsiėmę ar patys patiria tam tikrus sunkumus darbe, ir dėl to negali skirti laiko vaikų profesijos klausimui).

Taigi norint padėti vaikams, kai jie renkasi profesiją, geriausia tai daryti ne spaudžiant, trukdant ar ignoruojant vaikus, o juos palaikant.

Šaltinis: 
Dietrich, J., & Kracke, B. (2009). Career-specific parental behaviors in adolescents’ development. Journal Of Vocational Behavior, 75(2), 109-119. doi:10.1016/j.jvb.2009.03.005

 

 

Kristina Paradnikė

Esu vaikų ir suaugusiųjų psichologė – psichoterapeutė. Savo klientams stengiuosi padėti atrasti ir stiprinti vidinius resursus bei įveikti kliūtis, trukdančias gyventi harmoningą ir pilnavertį gyvenimą.

Čia galite:
> Rasti daugiau mano straipsnių
> Sekti mano naujienas Facebook’e
> Užsirašyti psichologinei konsultacijai

 

Jei mano tinklaraščio straipsniai jums atrodo naudingi bei įdomūs ir norite man padėkoti, galite tai padaryti pasidalindami virtualiu “kavos puodeliu” 🙂 Norėdami tai padaryti paspauskite nuorodą žemiau ir sekite PayPal sistemos instrukcijas. Ačiū!