Tėvų skyrybų įtaka vaikų santykiams

Dažnas klausimas: ar išsiskyrusių tėvų vaikai taip pat dažniau skiriasi? Į šį klausimą bent iš dalies bandė atsakyti Sarah W. Whitton su kolegomis (2008): šie autoriai siekė išsiaiškinti, ar tėvų skyrybos yra susijusios su vaikų įsipareigojimu santykiams ir pasitikėjimu santykiuose.

Tyrimo autoriai apklausė 265 susižadėjusias poras nuo 17 iki 46 metų amžiaus (vidutiniškai susitikinėjusius apie tris metus). Visiems sužadėtiniams tai buvo pirmosios vestuvės. Tiriamieji atsakinėjo į klausimus apie tėvų skyrybas bei patirtus tėvų tarpasmeninius konfliktus bei apie savo pačių santykius.

Tyrimo rezultatai atskleidė, kad moterų (bet ne vyrų) tėvų skyrybos buvo susijusios su mažesniu įsipareigojimu santykiams bei mažesniu pasitikėjimu santykiuose. Autoriai šį lyčių skirtumą bando paaiškinti tuo, kad moterys yra linkusios teikti daugiau reikšmės santykiams ir bendravimui nei vyrai, dėl to matydamos tėvų pavyzdį į jį jautriau reaguoja ir yra mažiau linkusios įsipareigoti.

Tiesa, tyrimo imtis nebuvo labai reprezentatyvi, ir tai reikėtų turėti omenyje apibendrinant tyrimo rezultatus: jei tėvai išsiskyrę, nebūtinai vaikai bus nepajėgūs patys kurti stabilių, sėkmingų santykių ir atvirkščiai – sėkminga tėvų santuoka dar nereiškia, kad ir vaikai kurs stabilias, mylinčias šeimas.

Šaltinis:
Whitton, S. W., Rhoades, G. K., Stanley, S. M., & Markman, H. J. (2008). Effects of parental divorce on marital commitment and confidence. Journal Of Family Psychology: JFP: Journal Of The Division Of Family Psychology Of The American Psychological Association (Division 43), 22(5), 789-793. doi:10.1037/a0012800

 

 

Kristina Paradnikė

Esu vaikų ir suaugusiųjų psichologė – psichoterapeutė. Savo klientams stengiuosi padėti atrasti ir stiprinti vidinius resursus bei įveikti kliūtis, trukdančias gyventi harmoningą ir pilnavertį gyvenimą.

Čia galite:
> Rasti daugiau mano straipsnių
> Sekti mano naujienas Facebook’e
> Užsirašyti psichologinei konsultacijai

 

Jei mano tinklaraščio straipsniai jums atrodo naudingi bei įdomūs ir norite man padėkoti, galite tai padaryti pasidalindami virtualiu “kavos puodeliu” 🙂 Norėdami tai padaryti paspauskite nuorodą žemiau ir sekite PayPal sistemos instrukcijas. Ačiū!