Vertybės, susietumas su gamta ir aplinką tausojantis elgesys

Aplinkosaugos problemos yra šiuo metu ypatingai aktualios ir mokslininkai, siekdami ieškoti jų sprendimo, jas aktyviai tyrinėja iš įvairių perspektyvų. Viena iš tyrimų krypčių – kas nulemia kasdienį žmonių aplinką tausojantį elgesį (pvz., organiško maisto vartojimą, viešo transporto naudojimą užuot vykus automobiliu, atliekų rūšiavimą ir t.t.).

Vienas iš aplinką tausojantį elgesį stiprinančių veiksnių yra biosferinės vertybės – t.y., žmonių polinkis vertinti tam tikrus reiškinius per tai, kiek iš jų išloš ar praras ekosistemos ar biosfera (t.y., žemės planetos sluoksnis, kuriame gyvena gyvieji organizmai; gyvųjų organizmų, (įskaitant žmones) visuma). Kitaip tariant, žmonės, kurie linkę labiau remtis biosferinėmis vertybėmis, tiki, kad aplinkos saugojimas yra vienas reikšmingų gyvenimo tikslų ir dažniau yra linkę elgtis aplinkai „draugišku“ būdu. 

C Martin ir S. Czellar (2017) bandė išsiaiškinti, kaip aplinką tausojantis elgesys bei biosferinės vertybės siejasi su žmonių susietumu su gamta, atspindinčiu, kiek asmuo yra linkęs gamtą suvokti kaip savo tapatumo dalį. 

Šie tyrėjai atliko kelis tyrimus JAV ir Europoje. Pirmoje apklausoje tiriamieji pildė anketas ir buvo prašyti išvardinti aplinką tausojančius elgesius; antrajame tyrime tyrimo dalyviai ne tik pildė anketas, bet jų taip pat buvo prašyta įsivaizduoti, kad jiems reikia kažką nusipirkti (kuprinę, TV, kavos) ir jie galėjo rinktis iš dviejų produktų – aplinkai “draugiško“ produkto arba produkto, kuris nėra tausojantis aplinką, bet yra tam tikrais aspektais geresnis už „draugiškąjį“ aplinkai produktą; galiausiai, trečiajame tyrime tiriamieji be anketų pildymo taip pat dalyvavo keliose užduotyse, kur reikėjo rinktis tarp aplinkai naudingų bet mažiau žmogui naudingų (pvz., finansiškai) elgesių ir tarp mažiau aplinką tausojančių elgesio alternatyvų.

Tyrimo rezultatai atskleidė, kad kuo asmens stipresnis susietumas su gamta, tuo stipresnė biosferinė vertybinė orientacija, kuri savo ruožtu yra susijusi su įvairiomis tvaraus elgesio formomis. Kitaip tariant, šio tyrimo duomenimis, kuo svarbesnė žmogui gamta, tuo stipriau asmuo yra linkę vertinti dalykus per jų reikšmę aplinkai ir planetos gerovei, ir tuo labiau yra linkęs įsitraukti į aplinką tausojantį elgesį. Šio tyrimo rezultatai svarbūs tuo, kad atskleidžia, kaip žmonių vertybės ir ryšys su gamta siejasi su konkrečiu kasdieniu elgesiu, galinčiu paveikti planetos gerovę.

 

Šaltinis:
Martin, C., Czellar, S., Where do biospheric values come from? A connectedness to nature perspective, Journal of Environmental Psychology (2017), doi: 10.1016/j.jenvp.2017.04.009

 

 

Kristina Paradnikė

Esu vaikų ir suaugusiųjų psichologė – psichoterapeutė. Savo klientams stengiuosi padėti atrasti ir stiprinti vidinius resursus bei įveikti kliūtis, trukdančias gyventi harmoningą ir pilnavertį gyvenimą.

Čia galite:
> Rasti daugiau mano straipsnių
> Sekti mano naujienas Facebook’e
> Užsirašyti psichologinei konsultacijai

 

Jei mano tinklaraščio straipsniai jums atrodo naudingi bei įdomūs ir norite man padėkoti, galite tai padaryti pasidalindami virtualiu “kavos puodeliu” 🙂 Norėdami tai padaryti paspauskite nuorodą žemiau ir sekite PayPal sistemos instrukcijas. Ačiū!