Toksiškos tėvų žinutės

Nėra nei vieno žmogaus, kuris gimtų su įsitikinimu “aš nepakankamai geras”, “aš nevertas meilės” ar “aš niekam nereikalingas”: visos šios žinutės yra “išmokstamos” iš aplinkos augant – iš tėvų, broliu/seserų, mokytojų, bendraklasių ar kitų reikšmingų asmenų. Claude M. Steiner apie tėvų vaikams perduodamas “žinutes”, kurios vėliau gali stipriai paveikti vaikų gyvenimo kelią, rašo: “[…] reikia suprasti, kaip tėvai perduoda vaikams informaciją apie tai, ko jie nori iš vaiko, – ką jis turi daryti ir ko nedaryti. Tik labai retai tėvai pasako vaikams kažką aiškaus, pavyzdžiui, “noriu, kad tu mirtum”, “nenoriu, kad mąstytum”, ar “tu esi visiškai niekam tikęs”. Kur kas dažniau tokie dalykai vaikams pasakomi užslėpto bendravimo, kuris kartais yra labai šiurkštus, bet kartu itin subtilus, metu. Bet kokiu atveju, kad ir kokios subtilios yra šios atribucijos ir draudimai, jie veikia kaip burtai, mat šios žinutės paveikia vaikus kaip stebuklingos, slėpiningos galios visam likusiam gyvenimui”.

Na, o G. Jacob ir kt. knygoje “Breaking Negative Thinking Patterns” pateikiami pavyzdžiai žinučių (tiek sakomų tiesiogiai, tiek netiesiogiai), kurios vėliau virsta žmogaus vidiniu kritiku. T.y. tos žinutės iš aplinkos ilgainiui virsta žmogaus dalimi.

Pvz.:
“Tu privalai būti geriausias”
“Jei tai netobula – tai nesiskaito”
“Jei nebūsi plona, niekada nesusirasi vaikino”
“Privalai rūpintis visais”
“Egoistiška iškelti savo poreikius aukščiau kitų”
“Tu privalai būti tobula motina savo vaikams”
“Tu esi blogas, jei kitų poreikių nelaikai svarbesniais nei tavo”
“Tu problematiškas ir sudėtingas žmogus”
“Jei kas tave geriau pažins, nusisuks nuo tavęs”
“Būtų geriau jei nebūtum gimęs”.

Siaubinga yra tai, kad tų žinučių iš praeities darbe tenka išgirsti ir dar baisesnių. Jei jūsų vidinis kritikas sako jums tokius dalykus pirmiausiai įsisąmoninkite, kad tai nėra tiesa ir tai nėra jūsų pačių balsas, tai yra praeities šešėliai ir juos reikia stabdyti. Jei neišeina savarankiškai, o vidinis kritikas neduoda ramiai gyventi – nebijokite eiti pagalbos pas specialistus. O jei pagaunate save tokias žinutes sakant aplinkiniams (ypatingai savo vaikams) – liaukitės (jei tik pavyksta).

 
 

Kristina Paradnikė

Esu vaikų ir suaugusiųjų psichologė – psichoterapeutė. Savo klientams stengiuosi padėti atrasti ir stiprinti vidinius resursus bei įveikti kliūtis, trukdančias gyventi harmoningą ir pilnavertį gyvenimą.

Čia galite:
> Rasti daugiau mano straipsnių
> Sekti mano naujienas Facebook’e
> Sekti mane Instagram
> Užsirašyti psichologinei konsultacijai