Trumpai apie schemų terapiją

Visiems kartais nutinka nemalonių situacijų, kuriose jaučiame, kad liko nepatenkinti vieni ar kiti emociniai poreikiai. Pavyzdžiui, įsivaizduokite žmogų, kuris nuėjo į darbo pokalbį, jam pažadėjo paskambinti, bet jau dvi dienos, o skambučio nėra. Priklausomai nuo to, kokias žmogus turi iš vaikystės atsinešęs schemas – įsitikinimus apie save, kitus ir pasaulį bei santykius – žmogus į tą situaciją gali žvelgti labai skirtingai. Schemos veikia lyg vaizdą kreipiantys akiniai. Pavyzdžiui, jei žmogus turės nesėkmės schemą, tokioje situacijoje reaguos su mintimis ir jausmu “aš nevykęs, dėl to ir neskambina”, jei turės apleistumo schemą – jausis apleistas ir mąstys “na va, ir jiems manęs nereikia”.

Natūralu, kad tokiose shemas “paklibinančiose” situacijose atsiranda nemalonūs jausmai. Schemų terapijoje būtų sakoma, kad situacija sužadino pažeisto vaiko režimą – liudesį, vienišumą, baimę. Kai kuriems tos emocijos iššaukia pyktį (“nesąžininga!”, “kodėl tai nutiko man?!?!”) ir su tuo kartu einantį impulsyvų elgesį. Visų šių emocijų ir minčių (bei su emocijomis atsirandančių kūno pojūčių) kokteilyje situaciją dar ima bloginti tai, kas schemų terapijoje vadinama baudžiančio ar kritiško vidinio tėvo režimu: galvoje ima suktis mintys “aš blogas”, “nevykęs”, “nieko nesugebu” ar “taip tau ir reikia, nepasistengei ir turi”. Šios žinutės daaaar pablogina situaciją ir sužadina dar stipresnį pažeidžiamo jausmą, gali atsirasti ir gėdos, kaltės jausmai. Tada įsijungia gynybos: arba pasidavimas (tikėjimas ta schema), arba vengimas (bandymas bet kokia kaina išvengti nemalonių schemų susižadinimo), arba hiperkompemsavimas (bandymas elgtis priešingai nei diktuoja schema). Dažnai tos gynybos visai nepadeda patenkinti žmogaus poreikio.

Gerai, kad šalia visų šių režimų dar yra ir sveiko suaugusiojo režimas, skatinantis rūpinimąsi savimi bei geranoriškumą sau, bei laimingo vaiko režimas, kai žmogus yra spontaniškas, kurybiškas ir laimingas.

Schemų terapija padeda atpažinti savo režimus bei schemas bei ieškoti būdų tenkinti savo emocinuus poreikius kuo geranoriškesniu sau būdu. Man ji nuostabus atradimas – tiek asmeniškai, tiek darbe su klientais.

Paveikslėlyje – papaišymai schemų terapijos mokymų metu 🙂

 

Kristina Paradnikė

Esu vaikų ir suaugusiųjų psichologė – psichoterapeutė. Savo klientams stengiuosi padėti atrasti ir stiprinti vidinius resursus bei įveikti kliūtis, trukdančias gyventi harmoningą ir pilnavertį gyvenimą.

Čia galite:
> Rasti daugiau mano straipsnių
> Sekti mano naujienas Facebook’e
> Sekti mane Instagram
> Užsirašyti psichologinei konsultacijai